Kavala'da yerel bir lokanta

Yunanistan her geçen gün cazibesi artmaya devam eden turizm noktalarından birisi, Kavala da karadan Yunanistan’a geçenlerin ilk karşılaştığı yerlerden. Popülerlik belli mekanların daha çok tavsiye edilmesine gerekçe olsa da içimizde ki keşif  isteği bizi yeni yerler bulmaya yönlendiriyor. İşte ben de aslında çok göz önünde bulunan fakat benim tavsiye ettiğim insanlar dışında kimsenin pek de gitmediği, arkadaşım Nikos’un mekanı Paraliakon’u anlatacağım.

paraliakon
Paraliakon Mezedopoleion

 

Paraliakon’u Kavala’ya ilk gidişimde konakladığım ve limanda yer alan Airotel Galaxy Otel’den ilk çıktığımda hemen yan tarafında ki kahveyi geçince gördüm ve keşfettim. Hiç tarzım olmamasına rağmen öğlen gittim, akşam tekrar ve dönüş yolunda bir kez daha.

Paraliakon dünyanın en iyisi mi hayır, çok mu popüler  hayır ama bence çok özel, bir kere burada hizmet var, samimiyet var ve ekonomik fiyatlara lezzet var.

Mekanla ilk tanışmamda, tam da Yunanistan’da çok alışık olduğumuz şekilde sahibi Nikos çıktı karşıma, gereğinden fazla meze istediğimde bitir sonra bir daha söylersin nasıl olsa mezeler küçük ve aynı zamanda 1,50 Euro dedi. Sonra kendini anlattı o zamanlar yeni açmıştı yerini, eti de çok meşhurmuş ondan bahsetti. Yemek kısmına biraz geç gelsek de tam ortadan Nikos’un meşhur eti ile geldik. Siparişi verdiğimizde bahsettiği kadar özel bir et ile karşılaştık, hem de en az iki kişiye yetecek büyük parça için 12 Euro ödeyerek. Aynı seyahatten dönerken 3. ve son kez uğradığımızda etlerimi bitirdiniz dedi ama çok da hoşuna gitmişti bu durum.

Steak
Nikos’un Meşhur Eti (Steak)

Tapas Gibi Mezeler

Paraliakon Mezedopoleion olan adından da anlaşılacağı üzere meze ağırlıklı bir lokanta burası ve tapas mantığıyla sunuluyor. Dolayısıyla ufak tabaklarda birçok mezeyi tatma şansınız oluyor. Kızarmış susamlı feta peyniri gibi bazı mezeler standart fakat diğerleri günlük tedarik edilen ürünlerle hazırlanıyor.

Feta Peyniri
Kızarmış Susamlı Feta Peyniri

Popüler olmadığı ve genelde yerlilerin tercih ettiği bir mekan olması sebebiyle tavsiye ettiğim birçok kişinin bile gitmediği mekana buna rağmen gidenler listelerinin başına ekliyor.

Paraliakon Mezedop

6 Erithrou Stavrou, Kavala/Yunanistan

http://www.facebook.com/ParaliakonMezedopoleion

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.