İlkbahar doğanın uyanışıdır. Ağaçlar tomurcuklanır, çiçekler açar, hayvanlar yavrular ortalık bir anda cıvıl cıvıl olur. İlkbahar denilince aynı zamanda akla bazı yemekler gelir. Bu yemeklerin başlıcalarından birisi de oğlak çevirmedir. Biz de baharin ilk aylarında mini bir Trakya turuna çıkmışken oğlak çevirmenin peşine düştük. Her arayanın aradığını bulduğu gibi biz de bulduk ve ilkbaharda oğlak için Çevirmeci Ömer’e geldik..

Çevirmeci Ömer

Mekan için tam da sloganımız da olduğu gibi Çerkezköy’den #yolunudeğiştir diyerek Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinin Sütlüce Köyüne Çevirmeci Ömer’e rotamızı çevirdik. Nispeten köy tipi yollardan geldiğimiz Sütlüce’de Çevirmeci Ömer hemen meydanda caminin karşı çaprazında yer alıyor. İyi havalar için iç tarafta ki iki avluda servis veriliyor. Burası da bazı yazılarımda özellikle vurguladığım ve önemsediğim aile işletmelerinden. Ailenin oğlu Mutlu etin parçalanması başta olmak üzere her yerde, annesi ise fırında oğlakları pişiriyor. Tam da bu noktada belirtmek istediğim husus ise çevirmeci Ömer’de oğlak bildiğimiz klasik anlamda çevrilerek yapılmıyor. Oğlak kesildikten ve temizlendikten sonra dört ucuna tuz gömülerek tepsiyle kara fırına veriliyor. Fırın tepsisi içerisinde ara ara çevrilerek pişiriliyor.

Oğlak Çevirme
Oğlak Çevirme

Öncelikle mekana girer girmez, Çevirmeci Ömer’in oğlu Mutlu abi sözleşmiydik deyince Kalabalık ve yoğun günlerde haber vermeden gelenlerin yer bulamayacağını da anlamış olduk. Hayır biz aramadan geldik dediğimizde, buyrun abi dedi ve biz de gösterdikleri masaya oturduk.

Çevirmeci Ömer’de Oğlak Çevirme

Gelelim artık sadede; oğlak inanılmaz lezzetli ve de çok iyi pişirilmiş yani malzeme çok çok iyi ama pişiren de maharetli belli ki.. Süt gibi beyaz etin önce görüntüsü, sonra da lezzeti bizi etkiledi. Etin körpeliği, pişirilirken dışının kızarması fakat içinin de sulu kalması lezzetin doruklara çıkmasını sağladı. Etin yanında yeşil soğan, salata ve yoğurt servisi açıldı. Ne içersiniz sorusuna verdiğimiz açık ayran cevabı masada garip karşılanınca direk alkollü içecek servisi de olduğunu anlamış olduk. Cuma öğleden sonrasına yaklaşan saatte ise artık bir kaçamağı hakettiğimiz düşünerek siparişimizi de değiştirmiş olduk.

Çilingir Sofrası
Çilingir Sofrası

Bu arada bizden önce ki misafirlere direk mangalın önünde hazırlanarak pişirilen köfteyi görünce sadece tadım için bize de yaptırdım. Köfteden de memnun kalmakla birlikte, oğlağın gölgesinde kaldığı ayrı bir gerçek.

Burası bildiğiniz, anladığınız anlamda bir köy fakat haftasonları ciddi oranda müşteri sadece oğlak yemek için çevre il ve ilçelerden buraya akın ediyorlar. Bu sebeple de eli boş dönmemek adına gitmeden önce mekanı arayıp yer ve et ayırtmanızda fayda olacağını düşünüyorum.

Bahar’ın ilk günlerinde siz de oğlak için Trakya’ya ve Çevirmeci Ömer’e rotanızı çevirin..

Çevirmeci Ömer’in Yeri

Sütlüce Köyü, Pınarhisar, Kırklareli

Telefon: 0 532 721 1786

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.