Yaklaşık 10 yıldır Kozyatağı’nda oturuyorum, yeme-içme merakımız malum fakat bu çölde vaha mekanı keşfedeli en fazla 3-4 sene olmuştur. Müdavimi de olduk sayılır. İlk tanışmamız bir arkadaş grubumuzun buraya gelmesi ve beni de çağırması ile gerçekleşti. Tarife geldim ve durdum. Parkın içinde baraka gibi mekanın önünde ki adama seslendim, Eda Kebap diye nerede diye sorunca abi burası demesiyle öğrendiğim mekana sık sık gider oldum.

Mekanın sahibi Hayri abi de zaman içerisinde sevdiğimiz insanlar arasına girdi. O zamanlar derme çatma baraka gibi olan mekan geçtiğimiz yıl yenilendi daha ferah bir mekan haline geldi. Ama her zaman ki gibi eskinin yeri ayrı kaldı.

Hayri abi Kilis’li ve konseptte tahmin edeceğiniz üzere Kilis-Antep ve kebap ile et üzerine. Meze varyasyonları çok ve sıkıcı değil öncelikle beğendiğim yönlerinden biri olarak belirteyim. Peynir, mevsimine göre kavun soruluyor, sonrasında sıcak yoğurtlu patlıcan salata, yine sıcak pastırmalı humus ve muhammara var. Bunun dışında bir meze yok Gavur dağı, içli köfte, fındık lahmacun ve  bitmediyse çiğköfte arada yiyebileceğiniz ara sıcak ve diğer lezzetler.

2014-11-04 20-40-15    2014-11-04 20-37-07

Bu yapılan ön çalışmanın ardından bana sorarsanız istediğiniz et çeşidini yiyebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum kah Adana, kah çöp şiş kah kuzu şiş tercih ediyorum. Bunların yanı sıra sucuktan tutun da pirzolaya kadar her türlü et çeşidi var.

2014-04-08 20-06-32

Burada ana yemeklerden iki tanesi var ki ayrı yere konuyor. Konuyor diyorum çünkü inci kebap halen yemediğim bir lezzet onun da tadına en kısa zamanda bakacağım. Yememe sebebimse biraz hamurlu olması ve genelde az kişi ile gitmememiz ve alkol tüketmemizdir.

Diğeri ise eskiden ara ara yapılan şimdilerde ise menüye giren ve toklunun sırtından yapılan Güveç..

2014-11-04 21-11-42

Ciğer için de söylenecek çok söz yok, İstanbul’un en iyilerinden birisi..

2014-04-08 19-48-38

Yemeği yediniz ve doydunuz, meyvenin yanı sıra yiyebileceğiniz tatlılar da Kilis’ten gelen havuç dilimi, künefe, mevsime göre ayva tatlısı ve fırın sütlaç. Bir de yine mekanın yaptığı dondurma var ki onu da istediğiniz tatlının yanında alabiliyorsunuz.

Mahalle İçi Dükkan ve Fiyat Meselesi

Sözün özü; ara sokakta mahalle içi kebapçı konsepti yine aynı yerde biraz da günün koşullarına uygun modern bir şekilde devam ediyor. Özellikle ana yemek dışında ki meze ve ara sıcakların az çeşit olması kafa karışıklığını önleme fonksiyonunun yanında mekanın odağını kaybetmemesine sebep oluyor. Ülkemizde alışık olmadığımız bir durum da çekirdek kadroda çok fazla bir değişiklik olmaması, bu da mekana gelen kişilere ismiyle hitap edilmesi sonucunu doğruyor.

Gelelim özellikle buraya eskiden bu yana gelenlerin yakındığı fiyat meselesine.. Ara sokakta yer alan, lojistik maliyetlerinin diğer iyi lokantalara göre düşük olduğu aşikar olan mekan için bence de bir nebze yüksek olduğunu düşünüyorum. Ve fakat Türkiye gastronomi dünyasında fiyatların belirlenmesinde iki gerçek var ki birincisi alkol fiyatlarının geldiği nokta ikincisi ise hammadde ve özellikle et fiyatları. Bu fiyatları bilen hiç kimsenin iyi yemek yemek istediği yerlerden düşük fiyat beklentisi olmaması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla fiyatlar yükseldi tezini standardı oldukça yüksek olan bu dükkanda ve benzer dükkanlarda malesef kabul edemiyorum. Bu tabi ki kişisel görüşümdür ve beni bağlar.

Eda Kebap Ocakbaşı

Kozyatağı Merkez Mahallesi,

Kaya Sultan Sokak, No 73, Kadıköy, İstanbul

0 216 463 34 24

http://edakebap.blogspot.com.tr/p/menu.html

 

2014-04-08 19-31-50

4 YORUMLAR

  1. Çocukluk mahallemde olduğu için defalarca gitmişliğim var. Fakat her geçen sene geçmişteki halini daha fazla arıyorsunuz. En son dün akşam bir arkadaşımla gittim. Oturduğumuz gibi masaya (biz sipariş vermeden) çiğ köfte, yoğurtlu patlıcan, pastırmalı humus geldi, sonra gene biz sipariş vermeden birer içli köfte ve fındık lahmacun servis edildi, biz sadece kavun, beyaz peynir ve küçük rakı sipariş ettik. Saat 22:30’da biz istemeden hesabı getirdiler, sonrasında masayı toplamaya çalıştılar, biz devam ediyoruz dedik, saat 11:00’e doğru müziği ve ışıkları kapattılar, bir garson geldi masayı topladı. Ne çay kahve ikramı ne mekandan ayrılırken uğurlama… Üstelik sadece bu saydıklarım için 160 TL hesap ödedik. Lezzetli mi lezzetli, hakkını vermek lazım. Ama orantısız hesap ve müşteriyi kovarcasına göndermek yakışmıyor. Burası eskiden söyle değildi, yazık…

    • Ben de belki de sizin yorumunuzdan etkilendim ve dün akşam gittim. Misafirim olduğu için soramadım fakat nasıl böyle bir olaya maruz kaldınız onu da anlayamadım. Yine eskisi gibi herkes ile ilgilenen Hayri Bey ve ekibi vardı. Sanırım sizin ki biraz şanssızlık olmuş. Hesap kısmına gelince orada ki en büyük sorun fiyatlardan ziyade sipariş kontrolünün işletmeye kaptırılması ve istenmeden getirilen ürünler ki bunu da siz yaşamışsınız, orada biraz müdahil olmak gerekiyor. Yoksa çıkın dışarı bu kalitenin çok altında ki yemeklere daha fazla ödediğiniz o kadar çok yer var ki.. Afiyet olsun geri bildirim için de ayrıca teşekkürler.

  2. Evimize çok yakınlığı nedeniyle dün akşam lahmacun istediğim, geceyi çok fena geçirip , sabah aradığımda ayaklarınızı üşütmüşsünüzdür cevabını aldığım Eda Kebap. Yolun açık olsun , bu kafayla zaten azalan müşterini yakında zor bulursun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.