Köz Ocak

Eskişehir’de Meşhur Çorbacı Mahir, Nam-ı Diğer Aşevi’ne geldim son seyahatimde. Memleketim gurme şehri değil kabul ediyorum ama iyi yemekten anlamadığımızı da ifade etmiyor bu durum. Güzel yemeği de bulursak bırakmayız peşini. İşte böyle bir yer sıcaksularda 1933 yılından beri faaliyet gösteren Çorbacı Mahir.

MEŞHUR ÇORBACI MAHİR
MEŞHUR ÇORBACI MAHİR

Kapısından giriyorum uzun süre sonra ve o samimiyeti yine yakalıyorum. Girer girmez ilk istediğim şey ise paça oluyor. Sonradan sahibi olduğunu öğrendiğim İrfan Bey yoğurt ister misin diyor çorbana ben de ne alaka yoğurt diyorum içimden ama biraz normalini içeyim  sonra yoğurtlusunu da tadarım diyorum. Paça geliyor ve ben de bir hayal kırıklığı, büyük büyük parçalar hem kemikli hem de ilikli. Yarısından sonra yoğurtlu da deniyorum ama tatmin yok hala.

2016-11-05-10-21-06
Dana Ayak paça

Neyse son noktada tam da kalmak üzereyken İrfan Bey ile sohbetimiz esnasında kuzu ayak paça da olduğunu öğreniyorum ve neden kuzu ayak paça gelmediğini soruyorum. İrfan bey biraz da benim yaşadığım hayal kırıklığını destekleyerek; biz burada günde 100 paça satıyorsak bunun sadece 10 tanesi kuzu ayak paça oluyor bu yüzden de özellikle istenmediyse dana getiriyoruz diyor. Kuzu varken dana yenmemesi lazım ama insanlara kemiği falan ayıklaması zor geldiğinden ayrıca kısmen ağır olduğundan tercih edilmediğini söylüyor.

kuzu paça çorbası
yoğurtlu kuzu ayakpaça

Közde Pilav

Tabi dayanamıyor ve siparişi veriyorum, ardından bu sefer direk yoğurtlu geliyor paça. Ben de kuzu ayak paçanın hatırına yoğurdu falan görmüyorum. Gelen efsane paça ile coşmuşken başlıyor bir muhabbet ve önce şerbet geliyor vişne ve gül suyundan yapılan. Sonra mutfağa giriyorum usulca ama izinle. Girince büyük bir şaşkınlık yaşıyorum sebebi de mekanda herşeyin közde yapılması. Bu devirde halen ve tüm yemeklerin közde yapılması çok da karşılaştığımız bir durum değil. Uzun ocakta, pişen bir sürü yemeğin yanında, yerde ki közde ve tek tencerede pişen pilavı da görünce yeni bir seviyeye geçtik.

Közde Tereyağlı Pilav
Közde Tereyağlı Pilav

Bak dedi İrfan Usta közde pişen bu pilav tane tane olur. Bak deyince de biz de akan sular durur ki durdu ve az tereyağlı pilav üzerine az kuru ile kontrolümüz dışında gelişen bu tadım etkinliği de sona erdi.

Meşhur Çorbacı Mahir-Aşevi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.