İlk yazımda lakabıma uygun bir şekilde seyyar tezgah olan ve Anadolu Yakasında bazı semt pazarlarında döner kesen seyyar dönerci Emin Usta’dan bahsetmek istiyorum.

Bu geleneğin en önemli temsilcisi olan Dönerci Ali Usta’nın yolundan ilerleyen Dönerci Emin Usta benim de düzenli olarak gittiğim Kadıköy-Sahrayıcedit pazarında Ramazan ayı dışında her hafta düzenli olarak dönerini müşterilerine sunuyor.

Yaklaşık 12:oo civarı yerinde takmış olduğu döneri pişirmeye başlayan Emin Usta’nın servisi ortalama ve tabi ki müşterinin de yoğunluğuna göre en geç 16:00 civarı bitiyor.

IMG_6578
Et Döner
IMG_6582
Seyyar Dönerci Emin Usta

Döneri Türkiye ortalamasının talebiyle doğru orantılı olarak nar gibi kızartıyorlar hatta biraz fazlası diyebilirim. Aşağıda ki fotoğraf benim için, ve beni artık tanıdıkları için mümkün olduğunca az pişmiş döneri keserken görebilirsiniz. Ama her halükarda iyi döner yiyeceğiniz kesin ..

Ekmek Arası mı Porsiyon mu?

Ağırlıklı olarak pazar müşterisi olduğu için ekmek arası yoğun olarak talep ediliyor. İsteyene porsiyon olarak ve garnitürü yanında da servis yapıyorlar. Servis çok hızlı, eğer bir kuyruğa denk gelmemişseniz en geç 1 dakika içinde dönerinize kavuşuyorsunuz. Tatlı servisi ise yok..

IMG_6584
Porsiyon Döner

Bunun nedeni ise çok enteresan daha çok pazarcılar için verilen hizmet sabahları süzme mercimek çorba ve burma kadayıf. Bana ve muhtemelen size de ilginç gelen sabah burma kadayıfı servisinde en az 3 tepsi kadayıf satılıp bitiyor ve öğlen döner servisinde tatlı bulunmuyor.

İyi döner için bir kaç tane kriter var; iyi et, terbiye ve etin pişirilmeye başlanmasından itibaren sürekli kesilmesi.. Burada lezzetten anladığımız iyi et var, terbiye güzel ve fakat etin önüne geçmiyor o da güzel ve önemli konulardan birisi sirkülasyonun çok olması nedeniyle sürekli kesiliyor

Sokakta ve iyi döner yeme keyfine varabileceğiniz, kaliteli sebze ve meyvelere ulaşabileceğiniz Sahrayıcedit pazarı için #yolunudeğiştir.

 

 

2 YORUMLAR

  1. Hayırlı olsun 🙂 Sahrayıcedit semt pazarı benim yıllarca yaşadığım semtin pazarıdır. Daha önce hiç dikkat etmemiştim. Çok iyi keşif. Fırsat bulunca ben de bir gidip tadacağım bakalım. Sevgiler…

    • Öncelikle teşekkürler, evet ben de senelerdir Kozyatağı’ndayım ama burayı yeni keşfettim.. Geldiğinizde buralarda olursam, eşlik etmek isterim. Selamlar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.