Yirmibir Ocakbaşı
Yirmibir Ocakbaşı

Yirmibir Ocakbaşı adından da tahmin edeceğiniz üzere Diyarbakır kökenli bir mekan. Hatta sahibi, meslektaşım Avukat Sezgin Tanrıkulu’nun oğlu. Beyoğlu’nda Hazzapulo Pasajı’nda başladıkları yolculuk son sürat devam ediyor. Şöyle ki yolun karşı tarafında ki lüks restoranı da devralmış ve burada da hizmet vermeye başlamışlar.

Yirmibir Ocakbaşı
Yirmibir Ocakbaşı

Mekan anlamında iki değerlendirme gerekecek mekanın orjinal yeri klasik Beyoğlu apartmanlarından birisinin lokantaya çevrilmesi ile oluşturulmuş. Ancak bizim de yer yokluğundan oturduğumuz yeni mekan ise lüks bir otelin altında yine bir eski lüks lokantanın yerine açılmış.

Yirmibir Ocakbaşı
Ocakbaşı

Yirmibir Ocakbaşı’nda keyifli bir yemek..

Daha önce Diyarbakır kökenli mekanların birçoğunda gördüğüm ve arasına pul biber ekilip yağlanarak ızgarada kızartılmış çıtır lavaşlar sonra da meze servisi yapıldı. Son dönemde daha popüler olan mezeler olan atom, köpoğlu ile yine patlıcan köz söyledik. Meze çeşitleri klasik fakat yoğurtlular iyi yoğurtla yapıldığından, atomda ki biber çıtır çıtır olduğundan, köz patlıcana ise sırf beyazlasın diye limon sıkılmadığından, mezeler benim damağımı şenlendirdi. Gavurdağı salatası, mevsim sebze kalitelerinin yüksek olduğu düşünüldüğünde daha iyi olabilirdi fakat tercih edilmesini engelleyecek bir durum yoktu. Ara sıcak sorduğumuzda sadece sıcak pastırmalı humus olduğunu öğrendik ve direk etlere geçmeyi tercih ettik. Sırasıyla çöp şiş ve Adana ile de geceyi bitirdik. Çöp şiş masaya geldiğinde görüntüsüne dayanarak çok güzel belli ki dedim masada ki diğer arkadaşlara. Çok da iyi değil normal dediklerinde anladık ki aynı tabağa iki ayrı et denk gelmişti. Hakikaten benim önümdekiler aşırı lezzetli lokum gibi iken, diğer tarafta ki etler biraz sertti. Adana ise benim İstanbul tarzı dediğim az yağlı ve dolayısıyla çatalı vurduğunda dağılmayan cinstendi. Lezzet sorunu mekanda tattığım ürünlerin genelinde olduğu gibi Adana’da da yoktu.

Yirmibir Ocakbaşı
Çöp Şiş
Yirmibir Ocakbaşı
Adana Kebabı

Sözün özü son dönemin popüler mekanlarından Yirmibir Ocakbaşı’ndan özenli hizmet, lezzet için gerekli herşeyi yapmaları nedeniyle memnun bir şekilde ayrıldık. Fiyatlar lüks kebapçılardan biraz aşağıda ama ucuz denilebilecek seviyede değil. Detaylarda belirttiğimiz bazı olumsuz noktalar ise ilk gidiş için olumsuz bir karar vermemize engel olmamakla beraber sizlere de rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir mekan.

İstiklal Cad. Han Geçidi Sok. No: 116/3D
Hazzo Pulo Pasajı Beyoğlu/İstanbul
Tel : 0 212 244 38 73
http://www.yirmibirkebap.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.