Fauna, İstanbul’da benim ısrarla aradığım tip lokantalardan. Moda’dan bilenleriniz olabilir işte o Fauna Restoran artık yeni yerinde, reklamdan, piyasadan uzak Küçükbakkalköy’ün iç kısımlarında sadece bilenlerin gidebileceği bir mahalle lokantası. Fauna, şık ve sade dekoru, güzel el yapımı taze makarna ile İbrahim Tuna beyefendinin sanatını sergilediği alan olmuş. Sadece el yapımı ve taze makarna yok lokantanın menüsünde ama ağırlıklı olarak makarna var ve ününü de buna borçlu diyebiliriz. Diğer ürünlere gelince çorbaları çok enteresan bir defasında köz biberli nohut çorbası içme imkanına sahip olduğum mekanın çorbaları hem yaratıcı hem de çok lezzetli. Son gidişinde ise saat biraz geç olduğundan bakla ezmeli enginar çorbasına yetişemedim fakat üzerine koydukları bakla ezmesinden tatma imkanı buldum. Ekstra tuz ve yağ olmamasına rağmen beni benden aldı diyebilirim. Kıssadan hisse; çorba içmek isteyenler biraz erken gidecekler.

Ana yemeklere geçmeden önce veya yemeğinizin yanında salata siparişi verebiliyorsunuz. Ben salata olarak kiraz domates ve roka ile yapılmış olan roka salatasını tercih ettim. Biraz porsiyonu büyük olduğundan paylaşarak yemenizde fayda olacaktır.

Roka Salatası
Parmesan ve kiraz domatesli roka salatası

Kuzu Ragulu Makarna

Makarnalara gelince, belki de Türkiye’de çok az yerde bulabileceğiniz şekilde yapıyorlar. Orijinal İtalyan tariflerde olduğu gibi sadece irmik ve yumurta kullanıyorlar. Bu sebeple de tıknaz ve yoğun hatta biraz da sert bir makarna ortaya çıkıyor. Şimdiye kadar denediğim Kuzu Ragulu makarna hem bizim damak tadımıza yakın ama kereviz ve benzeri sebzeleri ihtiva etmesi nedeniyle de faklı özellikleri de olan bir sosla yapılmıştı.

Kiraz Domatesli makarna; dükkanın klasik ve imza makarnası da denebilir ki bu sıfatları sonuna kadar hakediyor. İtalyan yemeklerinde kullanılan domates sosun o dayanılmaz ekşiliği burada da belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Al dente yani dişe dokunur şekilde pişmesi de cabası

Domatesli makarna
Kiraz domatesli makarna

Son olarak denediğim iç baklalı ve taze otlu, enginar soslu ravioli  ise biraz fantastik ve bir o kadar da muhteşemdi. Menüde ilk gördüğümde doğrudan dikkatimi çekse de biraz duraksadım. Her ne kadar iyi bir favaya hayır demesem de bakla benim yemeğim değil malesef, bir de sos için çok sevdiğim ama bu şeklini denemediğim Enginar kullanıldığını da düşünürsek, zevkle yemeyi düşündüğüm ve o yüzden de tercih ettiğim Fauna Restoran’da bu denli fantazi bir ürünü denemeli mi yoksa bildik sulara doğru yelken mi açmalıydım? Yine kendimi tutamadım ve denemeye karar verdim. Yemeğim siparişimden bir süre sonra geldiğinde porsiyonunda 6 adet olan, oldukça bol enginar sosuyla bezenmiş makarnayı denediğime pişman olmadım. Yine al dente pişmiş olan raviolimin içinde taze otlar ve iç bakla, üzerinde ise enginar sosu vardı. Fauna Restoran’nın sahibi İbrahim Tuna bu tür Avrupalı emsal lokantalar gibi mevsimsel ürünü kullanma alışkanlığına sahip bir şef olduğundan tam da mevsimi olan enginar ve iç baklayı ravioli yapımında kullanmış, çok da keyifli olmuş.

Ravioli
İç baklalı ve taze otlu, enginar soslu ravioli

Maylobi

Tatlı seansına geçildiğinde ise çok seçenek yok. Sorbenin methini duyduk fakat henüz deneyemedik. Mekanda yine kendi yaptıkları Maylobi isimli bizim muhallebi benzeri vanilyal bir tatlıları var ki hafifliği ve lezzeti ile yediğiniz makarnanın önüne geçmeden tatlı krizinizi çözüyor.

Maylobi
Maylobi

Ben elimden geldiğince her çeşit mekana gitmeye çalışıyorum, özellikle de reklam yapmaktan çok hoşlanmayan kendi halinde ki mekanlara daha çok, gelin siz de en az bir kere deneyin, zaten çok memnun kalacaksınız.

Son söz, klasik ürünlerin fiyatları normal seviyelerde, spesiyal ürünler ise diğerlerine göre bir nebze daha pahalı yani her keseye uygun bir ürün mevcut. Son noktada değerlendirirken el yapımı ve taze makarna yediğimizi unutmayalım derim.

Fauna Restoran

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar Cad.

Ahmet Muhip Dranas Sok. No:9/B ATAŞEHİR-İSTANBUL

0216 572 11 30

http://www.fauna.com.tr/fauna/

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.