Önemli Not : Mekan Sahrayıcedit’te yer alan ilk şubesini kapattı, Bağdat Cad. ,Moda ve Gayrettepe’de ki şubeleri ile faaliyetlerine devam ediyor.

Mahallemizin yeni mekanlarından, der Nişantaşı, Bebek gibi semtlerin sakinleri ama bizim gibi Sahrayıcedit benzeri semtlerin sakinlerinin bu tür söylemlerinin olması çok da olası değildir. Geçtiğimiz günlerde muhitimizde yer alan büyükçe bir sitenin arkasında yeni bir mekanın açıldığı/açılacağına dair bir emare hissettik, mavi sandalyeler ve beyaz masaları görünce. Günün telaşından detaylarını tespit edemediğimiz mekanı bir arkadaşım tavsiye ettiğinde net olarak öğrendim ve de öğrenir öğrenmez geldim. Samatyalı Meyhane, benim iş-ev uzaklığının yakın olması ve mekanın bu mesafenin ortasında yer alması da hızlı deneme için bir fırsat oldu.

Mekana girdiğimde, kendimi hakikaten bir Yunan Lokantası’nda hissettim, hatta biraz daha detaylandırırsak  Adriyatik’te yer alan Yunan Adası Paxos’un dağ köyünde gördüğüm bir lokantaya benzettim. Mahalle içinde ki mekan için bu kadarı bile yeter diyebilirsiniz belki ama bizim asıl merakımız lezzet olduğundan hemen mezelere geçtik..

 

IMG_3411

 

Ermeni Karması

Meze dolabına baktığımda bir ışık göründü ve bana burada farklı şeyler yiyebiliriz hissiyatını verdi. Mezelerden  birisi aslında çoğu Türk insanının denemeyeceği türden, içerisinde bal, ceviz, zeytin, peynir, kuru üzüm var. Ben denemeye sevdiğim için denedim ve rakıya yakıştırdım, masadakiler de öyle.. Daha sonra mekan sahibi İsmet Bey ile konuşurken o da aynı şeyi söyledi; kimse denemeyince ben tadımlık olarak verdim ve şu anda en çok satılan ürünlerden birisiymiş.

IMG_3412
Ermeni Karması

Bir başka meze de Zerdeçallı Patlıcan ezme.. Usta burada da sıradan her lokantada bulabildiğimiz köz patlıcana farklı bir yorum katmış, ne de iyi etmiş…

IMG_3414

Soğuk olarak en son Arnavut Ciğeri denedik, bildiklerimizden farklı olmamakla birlikte ben soğuk değil sıcak ya da ılık olmasını net tercih ederdim.

 

IMG_3417

Kısa bir tur olduğu için son bir ara sıcak; güzel bir paçanga ile geceyi bitirdik. Buraya yazıyorum ve müsseseyi bağlıyorum, hani kaba tabir ve abartı ile yarım kilo pastırma olan paçanga böreğinin sadece yufkasının biraz fazla olduğunu onun dışında ise çok güzel kızardığını da belirtmek isterim.

IMG_3427

Samatyalı Meyhane’nin et ve balık ağırlıklı  ana yemeklerini ise daha sonra ki ziyaretlerimden sonra eklemeye çalışacağım.

İsmini sonradan öğrendiğim ve aynı zamanda mekanın da sahibi somelye İsmet Ülger, samimi bir mahalle lokantası kurmayı planladıklarını bunu da şimdilik başardıklarını özelikle mahalle sakinlerinin devam ettiği bir yer olmaya başladığını belirtti. Biz de kalıcı olması dileğiyle ve böyle kaliteli bir mekanın mahallemizde açılması nedeniyle keyifle mekandan ayrıldık.

bahçe

 

Adres: Sahrayıcedit Mah. Halk Sk. No: 32 Yenisahra Kadıköy/İstanbul
Tel: 0 216 358 25 05
www.samatyalimeyhane.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.